+90 531 872 73 33
Fonksiyon Tanımlama ve Çağırma

Fonksiyon Tanımlama ve Çağırma

  • 8,489 Kez okundu
  • Genel
  • 0 Yorum

Fonksiyon Tanımlama ve Çağırma
Fonksiyonlar PHP' de function komutu ile oluşturulur. Tanımladığımız function, kendisini göreve çağıracak komut, yapacağı işlemde kullanmak üzere bir değer alacaksa, bu değerlere vereceğimiz değişken isimleri, fonksiyon adının yanında parantez içinde gösterilir. Fonksiyon birden fazla değer bekleyecekse, değişken adlarının arasına virgül koyarız. Fonksiyona ulaştırılan değerlere argüman denir. Fonksiyon, kendisine bir değer atanmasını beklemese bile içi boş parantez koymamız gerekir. PHP' de fonksiyon şöyle yazılır:


function fonksiyonun_adı (argüman1, argüman2, ... argümanN)
{
fonksiyonun yapacağı işle ilgili komutlar
}


Geriye Değer Döndüren Fonksiyonlar
Geriye değer döndüren fonksiyonlar belirli bir işlemi yapar ve programda çağırıldı yere değer döndürür.

Varsayılan Değer Alan Argümanlı Fonksiyonlar
Birtakım fonksiyonlarda değerleri önceden varsayılan olarak belirlenmiş parametreler bulunur. Bu fonksiyonlarda değeri girilmemiş, eksik parametre veya argüman varsa programımız hatasız çalışır. Çünkü daha önceden belirlediğimiz varsayılan değeri alır.

Global Değişkenli Fonksiyonlar
Fonksiyonlar sadece kendi içlerinde bulunan değişkenleri kullanabilir. Programda yer alan değişkenleri kullanamaz. Bu değişkenleri kullanabilmeleri için global ifadesini kullanmamız gerekir.

Statik (Durağan) Değişkenli Fonksiyonlar
Fonksiyonlarda kullandığımız değişkenler, fonksiyonun işi bittiği zaman ilk değeri ne ise o değeri alır yani diğer bir deyişle değişken ölür. Fonksiyonun daha sonra çağırıldığı zamanlarda değişkenlerinin en son değerlerine ihtiyacımız olabilir. Bunun için static ifadesini kullanabiliriz.


Zaman Fonksiyonları
PHP' de tarih ve zaman bilgisini çok esnek bir biçimde kullanabilmemize izin veren önemli fonksiyonlar vardır. 

getdate()
Bu fonksiyon çalıştırıldığında geriye bir dizi döndürür. Bu dizinin elemanlarını kullanarak o anki tarih ve zaman bilgisini programımıza rahatlıkla aktarabiliriz. Fonksiyon o anki zaman bilgisi ile ilgileniliyorsa parametresiz kullanılabilir.

date()
Bu fonksiyon parametre olarak özel biçimlendirme ifadeleri alır.

time()
Bu fonksiyon parametresiz çalışır ve Unix Epoch biçiminde o anki zaman bilgisini içeren bir tamsayı değer döndürür.

mktime()
Bu fonksiyon parametre olarak aldığı zaman bilgilerine (saat, dakika, saniye, ay, gün, yıl) göre Unix Epoch biçiminde bir değer üretir. Parametresiz kullanıldığında o anki zaman için değer döndürür.

Henüz kimse yorum eklememiş

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

    En Çok Okunan Yazılar
    Etiket Bulutu
    fonksiyon global kullanımıfonksiyon nasıl yapılırfonksiyonreferansfonksiyon tanımlamafunction globalglobal ifadesiphp fonksiyonphp fonksiyon kullanımıphp fonksiyon örnekleriphp fonksiyonlarphp fonksiyonlar nedirphp fonksiyonlarıphp functionphp referansreturn ifadesivarsayılan parametrebreak ifadesido while döngüsüdöngü örnekleridöngüler nasıl kullanılırdöngülere örnekdöngüleri durdurumakfor döngüsüforeach döngüsüphp döngülerphp döngüleriphp for döngüsüphp foreach döngüsüphp loopphp while döngüsüphp while döngüsü örnekleriwhile döngüsüPHP ile ekrana yazı yazmaekrana yamaDeğişkenlerphp değişkenlerdeğişkenleri kontrol etmekdeğişkenlerphp değişkenlerle matematiksel işlemlerconstfinaloopprivateprotectedpublicstaticphp datephp mktimephp saatphp strftimephp strtotimephp tarihphp tarih farkıphp türkçe tarihphp türkiye saatiphp unix timestampunixtimephp tarih formatıphp mysql tarihmysql tarih formatıgelen kutusu mailphp gmail smtpphp mailphp mail dosya eklemephp mail dosya göndermephp mail göndermekphp smtp classphp smtp mailsmtp mailsmtp mail göndermespama düşmeden mail göndermephpveritabanısayfalamaphp ile veritabanındaki veriyi sayfalama mantığıgoogle sıralamaseoseo rehberigoogle başarıpagerankseo nedirseo puanıseo başarısısite içi seosite dışı seobacklinkbacklink almaanahtar kelimelerphpde fonksiyonlarfunctiongetdate()date()time()mktime()Zaman FonksiyonlarıStatik FonksiyonlarGlobal Fonksiyonlarcsscss3menüyatay menücss yatay menüyatay menü yapımıhtmlhtml5wordpresswordpress sayfa şablonuwordpress başlangıçgoogle map değişiklikgoogle adres değişiklikgoogle mapte adresimi değiştirmekgoogle haritalara firma eklemekgoogle haritalara yeni adres eklemekpr6pagerank6prli sitepagerank yüksek backlinkgoogleda ilk sayfaalexa düşürmepagerank yükseltmepr yükseltmeseo backlinkseo uyumlu makalepagerank7pr7ücretsiz pr7 backlinkücretsiz pagerank 7 backlinkprogramlama mantığıalgoritmaalgoritmaya girişprogram yazmayazılım öğrenwindows loadersiteye loader eklemeloader yapımıcss3 loaderjquery loadersiteye lütfen bekleyiniz yazısıIP adresiniz değiştirildicpanelcpanel hataIP adresiniz değiştirildi hatasıinnerinner joinveritabanı tablo birleştirmeinner join işlemleriveritabanı tabloları bağlamamysql inner-join