+90 531 872 73 33
PHP İLE SMTP

PHP İLE SMTP' DEN MAİL GÖNDERME

  • 13,032 Kez okundu
  • Php
  • 0 Yorum

PHP SMTP Sınıfı: PHPMailer

Bu olay için sıfırdan nasıl kodlanacağını değil, var olan çok özellikli açık kaynak SMTP sınıfını nasıl kullanacağımızı göstereceğim. Bu güzel sınıfa şu adresten ulaşıp şuralardan güncel sürümünü indirebilirsiniz.

Kullanımı inanın gayet basit ve mail olaylarıyla alakalı istediğiniz her şeyi yapmak mümkün (dosya göndermek, birden fazla alıcı eklemek, yanıt adresini değiştirmek vs.)

Mail Göndermek

PHPMailer sınıfı ile SMTP mail göndermek için “class.phpmailer.php” ve “class.smtp.php” dosyalarını alıp aşağıdaki kod bloğunu kullanmanız yeterli. İlgili yerlere kendi sunucunuzun host, port ve kullanıcı adı şifre bilgilerinizi girin.


include 'class.phpmailer.php';

$mail = new PHPMailer();

$mail->IsSMTP();

$mail->SMTPAuth = true;

$mail->Host = 'smtp.sitem.com';

$mail->Port = 587;

$mail->Username = 'benim@adresim.com';

$mail->Password = 'çokgizlişifre';

$mail->SetFrom($mail->Username, 'Benim Adım');

$mail->AddAddress('alici@adresi.com', 'Alıcının Adı');

$mail->CharSet = 'UTF-8';

$mail->Subject = 'Mail Başlığı';

$mail->MsgHTML('Mailin içeriği!');

if($mail->Send()) {

    echo 'Mail gönderildi!';

} else {

    echo 'Mail gönderilirken bir hata oluştu: ' . $mail->ErrorInfo;

}

Olay bu kadar düzenli ve basit. Eğer yukarıda da bahsettiğim gibi kendi sunucunuzu kullanmak yerine varolan Gmail hesabınız ile bu olayı kullanmak istiyorsanız yukarıdaki host ve port bölümü aşağıdaki gibi değiştirin:

$mail->Host = 'smtp.gmail.com';

$mail->Port = 587;

$mail->SMTPSecure = 'tls';

Göndereceğiniz mailin içerisine dosya eklemek için AddAttachment metodunu kullanacağız. Örneğin bir resim göndermek için:

Mail ile dosya göndermek

$mail->AddAttachment('img/gonderilecek_resim.jpg');

Bu kadar basit.

Birden fazla kişiye gönderme

Birden fazla alıcı eklemek için ekstra bir şeye ihtiyaç yok. Yukarıda alıcı adresi tanımladığımızAddAddress metodunu tekrar kullanabiliriz. Ama eğer CC ya da BCC eklemek istiyorsanız onun için de AddCC ya da AddBCC metodlarını kullanmanız yeterli.

Yeri gelmişken CC ile BCC arasından da bahsetmek gerekirse; CC: “Carbon Copy” yani bir kopyasını da bu şekilde eklenmiş adreslere gönderir. BCC: “Blend Carbon Copy” CC ile aynı tek farkı buraya yazılan adresler diğer gönderilen kişilerde gözükmez.

$mail->AddAddress('baska@biri.com', 'Başkası');

$mail->AddCC('baska@iki.com', 'Diğeri');

$mail->AddBCC('baska@ucu.com', 'Öteki');

Yanıt adresini değiştirme

Eğer gönderdiğiniz adrese değilde başka bir adrese cevap yazılmasını istiyorsanız AddReplyTometodu ile cevap atılmasını istediğiniz mail adresini yazmanız yeterli.

$mail->AddReplyTo('cevaplar@buraya.com', 'Cevapçı');

Henüz kimse yorum eklememiş

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

    En Çok Okunan Yazılar
    Etiket Bulutu
    fonksiyon global kullanımıfonksiyon nasıl yapılırfonksiyonreferansfonksiyon tanımlamafunction globalglobal ifadesiphp fonksiyonphp fonksiyon kullanımıphp fonksiyon örnekleriphp fonksiyonlarphp fonksiyonlar nedirphp fonksiyonlarıphp functionphp referansreturn ifadesivarsayılan parametrebreak ifadesido while döngüsüdöngü örnekleridöngüler nasıl kullanılırdöngülere örnekdöngüleri durdurumakfor döngüsüforeach döngüsüphp döngülerphp döngüleriphp for döngüsüphp foreach döngüsüphp loopphp while döngüsüphp while döngüsü örnekleriwhile döngüsüPHP ile ekrana yazı yazmaekrana yamaDeğişkenlerphp değişkenlerdeğişkenleri kontrol etmekdeğişkenlerphp değişkenlerle matematiksel işlemlerconstfinaloopprivateprotectedpublicstaticphp datephp mktimephp saatphp strftimephp strtotimephp tarihphp tarih farkıphp türkçe tarihphp türkiye saatiphp unix timestampunixtimephp tarih formatıphp mysql tarihmysql tarih formatıgelen kutusu mailphp gmail smtpphp mailphp mail dosya eklemephp mail dosya göndermephp mail göndermekphp smtp classphp smtp mailsmtp mailsmtp mail göndermespama düşmeden mail göndermephpveritabanısayfalamaphp ile veritabanındaki veriyi sayfalama mantığıgoogle sıralamaseoseo rehberigoogle başarıpagerankseo nedirseo puanıseo başarısısite içi seosite dışı seobacklinkbacklink almaanahtar kelimelerphpde fonksiyonlarfunctiongetdate()date()time()mktime()Zaman FonksiyonlarıStatik FonksiyonlarGlobal Fonksiyonlarcsscss3menüyatay menücss yatay menüyatay menü yapımıhtmlhtml5wordpresswordpress sayfa şablonuwordpress başlangıçgoogle map değişiklikgoogle adres değişiklikgoogle mapte adresimi değiştirmekgoogle haritalara firma eklemekgoogle haritalara yeni adres eklemekpr6pagerank6prli sitepagerank yüksek backlinkgoogleda ilk sayfaalexa düşürmepagerank yükseltmepr yükseltmeseo backlinkseo uyumlu makalepagerank7pr7ücretsiz pr7 backlinkücretsiz pagerank 7 backlinkprogramlama mantığıalgoritmaalgoritmaya girişprogram yazmayazılım öğrenwindows loadersiteye loader eklemeloader yapımıcss3 loaderjquery loadersiteye lütfen bekleyiniz yazısıIP adresiniz değiştirildicpanelcpanel hataIP adresiniz değiştirildi hatasıinnerinner joinveritabanı tablo birleştirmeinner join işlemleriveritabanı tabloları bağlamamysql inner-join