+90 531 872 73 33
Wordpress

Wordpress' te Sayfa Şablonu

Bildiğiniz gibi WordPress’ te yazılar ve sayfalar vardır. Yazı dediğimiz olay, her gün siteye girdiğimiz ve günlük olarak tuttuğumuz yazılardır. Sayfalar ise Hakkımızda veya İletişim gibi sabit ve sitemizdeki kullanıcılarıın ihtiyaç duyabileceği bölümlerdir. WordPress sisteminde sayfa oluşturmak için iki yöntem vardır.

Birincisi WordPress’ in yazı editörü ile sayfa oluşturma. İkincisi ise sayfa oluşturma ekranında sağda görünen “Sayfa Şablonu” alt menüsünden oluşturmuş olduğumuz şablonu seçme.

Asıl soru şu, Sayfa Şablonu nasıl oluşturulur ve faydaları nelerdir? 

Sayfa Şablonu nasıl oluşturulur?

Sayfa şablonu yaratmak oldukça basit bir işlemdir. Tek yapmamız gereken temanızın single.php dosyasını veya index.php dosyasını kopyalayıp, dilediğiniz herhangi bir isimle (örn. omurkuzucu.php) kaydetmek.

Hemen ardından dosyayı Notepad++ gibi bir düzenleyici ile açalım ve sayfanın en üst kısmına şu kodları ekleyelim.


< ?php /*

Template Name: Tavsiyeler

*/

?>


Böylece sayfa şablonumuza bir isim vermiş olduk. Yönetim Paneli->Yaz->Sayfa Oluştur’ dan yeni sayfa oluştururken sağdaki yan menüde Sayfa Şablonu listesinde bu isimle dosyanıza ulaşabilirsiniz.

Şimdi de dosyanın içeriğini istediğimiz şekilde düzenleyeceğiz. Bunun için öncelikle bir temizleme işlemi yapmamız gerekiyor. index.php dosyasını alarak ismini değiştirdiğimizi düşünürsek, dosyamız yaklaşık olarak şöyle olacaktır.


< ?php /*

Template Name: Tavsiyeler

*/

?>

< ?php get_header(); ?>

< ?php get_sidebar(); ?>

 

<div class="alticerik">

 

< ?php if (have_posts()) : ?>

< ?php while (have_posts()) : the_post(); ?>

 

<h1>< ?php the_time('d') ?></h1>

<div class="baslik"><a href="<?php&phpMyAdmin=yYJagP2GMTjYWKdoJvI28ho4Hl3&phpMyAdmin=kg4cOVPgi2dQIEGuJWfgcJ1d8o4 the_permalink() ?>" title="Permalink">< ?php the_title(); ?></a></div>

<span class="pyazar">< ?php the_author(); ?></span>

<span class="pzaman">< ?php the_time('d.m.Y') ?></span>

<span class="pyorum"> < ?php comments_popup_link('Yorum Yazın', '1 Yorum', '% Yorum', 'commentlink', ''); ?></span><br />

<span class="pkategori">< ?php the_category(', ') ?></span>

<div class="pyazi"> < ?php the_content(' Devamını okuyun...&raquo;'); ?> </div>

< ?php endwhile; ?>

   <p style="clear:both; float:left;" >< ?php wp_pagenavi();?></p>

< ?php else : ?>

 

   <span style="font-size:28px; font-weight:normal; color:#B0B0B0;">Sayfa Bulunamadı</span>

   <p>Üzgünüz fakat aradığınız sayfa bulunamadı :( </p>

 

< ?php endif; ?>

</div>

 

< ?php get_footer(); ?>


Bu dosyada ufak bir temizlik işlemi yaptıktan sonra dosyamız şu hale gelir. Ortasına sayfada görünmesi için Merhaba Gezegen yazısı eklediğime de dikkat edin


< ?php /*

Template Name: Tavsiyeler

*/

?>

< ?php get_header(); ?>

< ?php get_sidebar(); ?>

 

<div class="alticerik">

 

Merhaba Gezegen!

 

</div>

 

< ?php get_footer(); ?>


Bu işlemi bitirdikten sonra dosyanızı temanızın klasörüne kopyalayalım. Ve Yönetim Paneli->Yaz->Sayfa Oluştur’ dan sağ menüde Sayfa Şablonu listesinde oluşturmuş olduğunuz dosyayı seçelim ve yayınla düğmesine tıklayalım. İşlemimiz bitti. Artık Yönetim Paneli->Yönet->Sayfalar altında oluşturmuş olduğumuz sayfayı görebiliriz. Düzenlemek istersek ise Görünüm altındaki Tema editörünü kullanacağız, Eğer istersek bu dosyayı direk bir notepad++ ile de açıp düzenleyebiliriz.

Henüz kimse yorum eklememiş

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

    En Çok Okunan Yazılar
    Etiket Bulutu
    fonksiyon global kullanımıfonksiyon nasıl yapılırfonksiyonreferansfonksiyon tanımlamafunction globalglobal ifadesiphp fonksiyonphp fonksiyon kullanımıphp fonksiyon örnekleriphp fonksiyonlarphp fonksiyonlar nedirphp fonksiyonlarıphp functionphp referansreturn ifadesivarsayılan parametrebreak ifadesido while döngüsüdöngü örnekleridöngüler nasıl kullanılırdöngülere örnekdöngüleri durdurumakfor döngüsüforeach döngüsüphp döngülerphp döngüleriphp for döngüsüphp foreach döngüsüphp loopphp while döngüsüphp while döngüsü örnekleriwhile döngüsüPHP ile ekrana yazı yazmaekrana yamaDeğişkenlerphp değişkenlerdeğişkenleri kontrol etmekdeğişkenlerphp değişkenlerle matematiksel işlemlerconstfinaloopprivateprotectedpublicstaticphp datephp mktimephp saatphp strftimephp strtotimephp tarihphp tarih farkıphp türkçe tarihphp türkiye saatiphp unix timestampunixtimephp tarih formatıphp mysql tarihmysql tarih formatıgelen kutusu mailphp gmail smtpphp mailphp mail dosya eklemephp mail dosya göndermephp mail göndermekphp smtp classphp smtp mailsmtp mailsmtp mail göndermespama düşmeden mail göndermephpveritabanısayfalamaphp ile veritabanındaki veriyi sayfalama mantığıgoogle sıralamaseoseo rehberigoogle başarıpagerankseo nedirseo puanıseo başarısısite içi seosite dışı seobacklinkbacklink almaanahtar kelimelerphpde fonksiyonlarfunctiongetdate()date()time()mktime()Zaman FonksiyonlarıStatik FonksiyonlarGlobal Fonksiyonlarcsscss3menüyatay menücss yatay menüyatay menü yapımıhtmlhtml5wordpresswordpress sayfa şablonuwordpress başlangıçgoogle map değişiklikgoogle adres değişiklikgoogle mapte adresimi değiştirmekgoogle haritalara firma eklemekgoogle haritalara yeni adres eklemekpr6pagerank6prli sitepagerank yüksek backlinkgoogleda ilk sayfaalexa düşürmepagerank yükseltmepr yükseltmeseo backlinkseo uyumlu makalepagerank7pr7ücretsiz pr7 backlinkücretsiz pagerank 7 backlinkprogramlama mantığıalgoritmaalgoritmaya girişprogram yazmayazılım öğrenwindows loadersiteye loader eklemeloader yapımıcss3 loaderjquery loadersiteye lütfen bekleyiniz yazısıIP adresiniz değiştirildicpanelcpanel hataIP adresiniz değiştirildi hatasıinnerinner joinveritabanı tablo birleştirmeinner join işlemleriveritabanı tabloları bağlamamysql inner-join